Çelikhan Tütünü

Çelikhan Tütünü - Kaliteli Organik Yerel Tütün. Coğrafi işareti, üretimi, muhafazası konuları. Dolapta saklanan tütün nasıl havalandırılır kullanılır. Yerli üretim Çelikhan tütünü fiyatları ve siparişi.

Tütün denilince Çelikhan Tütünü’ nün aklımıza ilk gelen tütün olması gayet doğal bir durumdur. Çünkü ülkemizde yetiştirilen en kaliteli tütün olmakla birlikte coğrafi işareti olan tek tütün Çelikhan Tütünü’dür. Verimli topraklara sahip, bol güneş alan ve temiz havalı Çelikhan yaylaları tütün üretimi için en ideal coğrafî bölgedir. Öyle ki tütün konusunda Çelikhan ilçesinin adını Adıyaman ilinin önüne geçirmiştir. Diğer coğrafi işareti olan maden, hayvan ve bitkilerden örnek verirsek bu durum daha iyi anlaşılacaktır.

Çelikhan Tütünü Coğrafi İşareti

Örneğin horoz denilince Denizli, kangal denilince de Sivas akla gelir. Lüle taşı denilince Eskişehir, oltu taşı denilince Erzurum akla gelir. Portakal denilince Finike, gül denilince Isparta, sarımsak denilince Taşköprü, yer fıstığı denilince Osmaniye ve kayısı denilince Malatya akla gelir. Coğrafi işaret ürünlerine örneklerden biri de Çelikhan Tütünüdür.

Resmî coğrafi işaret belgesinde (Tescil No: 66) Çelikhan Tütünü hakkında şunlar yazılıdır. Pipoluk tütün olarak da kullanılabilen, kendine has hoş kokusu olan (kokusu bal kokusuna benzer), yumuşak ve ince dokuludur. Kurutulunca açık sarı renkli yaprağı olan, sığırdiline benzeyen şekilde, küt uçlu, yaşmaklı, elastik ve zenepsiz yapraklı, tatlı sert harmanlı bir tütündür.

Ayrıca tescil belgesinde Çelikhan Tütününün nikotin, nitrat ve şeker oranları da yazılıdır. Yine hasadı ve filiz alması hakkında bilgi verilir. Tütünün en değerli kısımları olan üst el yani üst kısımlarının ve tomurcuklarının toplandığından bahsedilir. Tütün yapraklarının güneşte veya gölgede nasıl kurutulacağı hakkında bilgi verilir.

Çelikhan tütünü

Coğrafi İşaret Tescili Ne Demek?

Çelikhan Tütünü’nün kaynağını, özelliğini ve coğrafi alanını bağlantılı olarak gösteren, bağlantısının garantisi olan bir belgedir. Coğrafi işaret tescili ile Çelikhan Tütününün geleneksel, bölge hammaddesiyle yerel özelliklerle artan ünü korunmak istenmiştir. Kanunî alt yapıya dayalıdır.

6769 sayılı Kanun, 34’üncü maddede coğrafi işaretin ayrıntıları tanımlanmıştır. Coğrafi işaretlerin menşe, mahreç ve geleneksel türleri vardır. Çelikhan Tütünü markası menşe türünde tescillidir. Yani Çelikhan Tütünü Çelikhan ilçesine aittir. Sadece Çelikhan’da üretimi yapılmaktadır.

Çelikhan Tütünü Nasıl Anlaşılır?

Tütünün en iyisini bulmak için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Dünyanın en kaliteli tütünü olan ve nesiller boyunca aktarılan tecrübenin mahsulü olan Çelikhan Tütünü Çelikhan ilçesinin ovalarında ve dağlarında yetiştirilmektedir. Çelikhan Tütünü’nün ünü arttıkça tütün tüketicileri tarafından daha fazla rağbet görmektedir. Fakat bu ününden dolayı sahtekârların da ilgisini çekmektedir.

Özellikle sokak aralarında veya kaldırımlardaki tezgâhlarda satılan tütünler arasında Çelikhan Tütünü adı altında sahte tütünler satılmaktadır. Tütün tüketicilerinin kandırılmamalarının yolu tütünü güvenilir satıcıdan almasından geçer. En güvenli tütün alışverişi elbette Çelikhan’ın yerli üreticilerinden yapılan alış veriş olacaktır. Çelikhan Tütünü almak için Adıyaman ili Çelikhan ilçesine gitmenize gerek yok. Yeri üreticiden online (çevrimiçi) tütün siparişi verebilirsiniz.

Siparişinizin daha güvenli olması için telefonla sipariş vererek kapıda ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz. Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bunun için doğru satıcıyı belirlemeli ve sürekli aynı satıcıdan sipariş vermeniz gerekir. Telefonda ödeme yönetimini teyit ederek aklınızda soru işareti kalmadan içiniz rahat şekilde tütün satın alabilirsiniz.

Tütün siparişiniz Geldiğinde

Sipariş verdiğiniz tütün elinize ulaştığında paketini açıp koklamanız ilk yapmanız gereken şeydir. Çelikhan tütününün kendisine has güzel bir kokusu vardır. Bal kokusuna benzetilen kokusu ile kendisini belli eder. Daha sonra havalandırmak için güneş görmeyen bir zemine serdiğiniz tütününüzün rengine bakmalısınız. Mat renkte olmamalıdır. (Mat renkli tütünlerde katkı maddesi olabilir). Çok kuru ve tozlu olmamalıdır. Paketin alt kısmına baktığınızda toz biriktiğini veya bir tutamını avuç içinde sıktığınızda toz döküldüğünü görmemelisiniz. Bu durumda hem tütünün içiminin kötü olacağı hem de zayi miktarının çok olacağı anlaşılmalıdır.

Tütün taş gibi sert olmamalıdır. Aşırı ıslak da olmamalıdır çünkü Çelikhan Tütünü organik (doğal) tütün olduğundan ıslak şekilde muhafaza etmek çürümesine neden olacaktır. Ya damarsız olmalı ya da az damarlı olmalıdır. Yaprak kesitinden yaprağının ince olduğu anlaşılmalıdır. İlk kez aldığınız bir tütün ise test içimi de yapabilirsiniz. Test içimi esnasında tütünün kokusu rahatsız edici olmamalıdır. Yutkunurken zorlanılmamalıdır. Külü açık renkli olmalıdır, gri veya beyaza yakın olmalı, koyu renkte olmamalıdır. Tütün içimi boğazınızı yakmamalıdır.

Çelikhan Tütünü Nereden Alınır?

İlk dikkat edeceğiniz hususun satıcı seçimi olduğunu belirtmiştik. Güven ticaretin altın kuralıdır. Çelikhan Tütünü’nü nereden alacağınıza karar verdikten sonra güveninizin sarsılmaması için hep aynı yerden almaya devam etmelisiniz. Çünkü güvenilir yerden aldığınız sürece her aldığınız tütün aynı üstün kalitede gelecektir.

Her alışverişte sürpriz yaşama riskiniz olmayacaktır. Her satıcının aynı zamanda tütün yetiştirmediğini bilinmelidir. Tütün satıcısının aynı zamanda tütün üreticisi olması gerektiğinden de bahsetmiştik. Bu sayede en taze tütünü almakla kalmaz, Çelikhan Tütünü diye başka tütün gönderilmesine dair şüpheniz de kalmayacaktır.

Araya aracıları koymayarak hem tarımıyla uğraşanların gelir elde etmesine katkıda bulunursunuz, hem de aracıların fiyat artırmasını engellemiş olursunuz. Yeri belli olan tütün satıcısından alışveriş yapmak muhatabınızın ulaşılabilir olmasını da sağlayacaktır.

Çelikhan Tütünü Fiyatı

Kaliteli tütünün önemi içiminin verdiği keyif ve sağlığa daha az zararlı olması ile ilgilidir. Sağlığınıza zarar vermeyecek tütün yoktur, fakat diğerlerinden daha az zarar verecek kaliteli tütün vardır. Hasat edilmesinden kurutulmasına, kıyılmasından muhafazasına ve son kullanıcıya gönderilmesine kadarki sürecin özenle ve nesillerce aktarılan tecrübeyle yapıldığı tütün Çelikhan Tütünüdür. Açık tütün denilince herkesçe malum olan üstün kalitesi ile Çelikhan Tütünü’nün fiyatı makuldür.

Eğer aradığınız en ucuz tütün değil de en kaliteli tütün ise kesinlikle Çelikhan Tütününden başkasına bakmamalısınız. Çelikhan Tütünü’nün kıyım şekli, sertliği, harmanlanması, serada, dağda veya ovada yetiştirilmiş olması gibi farklı kriterlere göre farklı fiyatları vardır. Genelleme yapacak olursak 90-190 lira aralığındadır.

Tütünün Muhafazası

Tütününüzü teslim alır almaz güneşe ve sıcak havaya maruz bırakmadan en az bir saat kadar havalandırmalısınız. Tütünü saklayacağınız kabın hava almaması da önemlidir.

Tütünü buzdolabında saklamak

Eğer buzdolabının kapak kısmında poşette muhafaza edecekseniz poşete küçük delikler açabilirsiniz. İster buzdolabında isterseniz güneş görmeyen serin bir odada muhafaza ediyor olun, haftalık olarak havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Tütün Sarmak

Tütün sarmak istediğinizde saracağınız kadarını alıp geri kalanını aynı şekilde muhafaza etmeye devam edin. Saracağınız tütünün ise nem oranını kontrol edin. Nem oranı olması gerektiği gibiyse sarma işlemine geçebilirsiniz.

Çelikhan Tütünü Özellikleri

Damarsız yaprakları, balımsı kokusu, beyaz külü, boğaz yakmayan tadı, balgam çıkarttırmayan orta ve hafif içimi, sarı rengi üstün niteliklerinden birkaçıdır. Tütünün üst kısımları en özel ve daha çok güneş alan yerleridir. Üst el de denilen bu üst kısımlarından toplanan tütün yaprakları daha kıymetlidir. Tamamen organik olan tütün yaprakları hassasiyetle güneşte kurutulur.

Kurutulmuş tütün rengini güneşe serilerek kurutulmasından alır. Kesinlikle sarartıcı kimyasallar kullanılmaz. Üretiminde, hasadında, kurutulmasında, elle kıyılmasında son derece özen gösterilir. Ülkemizdeki tek coğrafi işaret tescili olan tütün Çelikhan tütünüdür.

  • Tatlı sert harmanlı,
  • Kendisine has kokusu olan,
  • Pipoda da kullanılan,
  • Zenepsiz yapraklı,
  • Sığırdili şeklinde,
  • Kurusu açık sarı,
  • Uçları küt ve karınlı,
  • Elastik,
  • İnce ve yumuşak dokulu,
  • Yüzde 2,85 ilâ 5,35 oranında nikotin, yüzde 9,4 ilâ 20,5 oranında indirgen şeker, yüzde 0,2 ila 1,15 oranında nitrat içerir.

Adıyaman Tütünü Fiyatları

Çelikhan Ekstra Özel Tütün : 140₺

Algan Tütünü : 140₺

Özel Harmanlı Tütün : 130₺

Ultra Kral Orta Tütün : 130₺

Süper Kral Hafif Tütün : 130₺

Lüks Orta Tütün : 120₺

Lüks Hafif Tütün : 120₺

Uygun Adıyaman Tütünü : 90₺

Captain Black Tütünü : 90₺

Toptan Sarmalık Tütün Fiyatları : 35₺ - 40₺ - 45₺

Toptan Dökme Tekel Tütünü Fiyatları : 40₺ - 50₺ - 60₺

Toptan Adıyaman Tütünü Fiyatları : 50₺ - 60₺ - 70₺

Adıyaman Tütün Siparişi

Adıyaman Tütünü üreticisi olarak ürünlerimizi kendimiz üretiyor, doğrama işlemini kendimiz yapıyoruz.

Aracıları kaldırıyoruz, doğrudan üreticiden alma imkanı sunuyoruz. Sipariş veren tüm müşterilerimize direkt birinci elden ürünlerimizi kargo ile gönderiyoruz.

Amacımız en iyi, en kaliteli Tütünleri, en uygun fiyata göndermek.

Tütün Siparişi : 05423757710

Siz de bizlere ulaşıp sipariş verdiğinizde, kapınıza kadar kargo ile en geç iki gün içinde teslim ediyoruz.

İsteğiniz ürünü ilk elden Kapıda nakit veya kredi kartı ödeme seçeneğiyle en kısa sürede sizlere teslim edilsin.

whatsapp hattından mesaj gönderin veya telefonumuzu arayın detaylı bilgilendirme yapalım.

Sizin için en uygun tütünü gönderelim.