Nemli Tütün Mü ? Kuru Tütün Mü?

Nemli Tütün Mü ? Kuru Tütün Mü? Gerek yeni başlayan gerek ise sarma tütününe başlayıpta merak edenler için bu sorular artık cevap bulmaya başlanılacaktır. Konu ile ilgili olarak çok fazla görüş olsa da bu içerik sizleri daha çok aydınlatacaktır.

Nemli Tütün Mü ? Kuru Tütün Mü?

Nemli Ve Kuru Tütün

Nemli Ve Kuru Tütün Nedir ? İkisininde ayrı ayrı kullanıcı talebi olsa da birçok tütün sarma işlemine yeni başlayacak insanlar için merak konusu olmuştur.

Günümüzde artan açık tütün alanına sigara kullanıcılarından son zamanlarda büyük ilgi görülmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri olan yüksek fiyat ve vergiye tabi tutulan tekel sigaralarıdır. Hal böyle olunca sigara kullanıcıları çareyi tütüncü dükkanlarında buluyorlar.

Açık sigara tıpkı tekel sigaralarında olan marka ve tat farklılıklarını, tütünün geldiği bölgeye, yöreye göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde tütün üretimi yapılmaktadır ve bu da kendi tütün ürünlerimizi kullanma şansını bizlere tanımaktadır.

Özellikle ülkemizde dört bir yana nam salmış ve kalitesi ile adını günümüzde de en iyiler arasında söz ettiren Adıyaman tütünü, gerek verdiği haz ve tat gerekse tütün çeşitliliği ile sigara içen kişilerce tercih edilmiştir. Bir çok tütün çeşidi bulabilir farklı tatlarda ve içimlerde açık tütün bulabilirsiniz.

Tütün Çeşitleri

Açık satılan tütünler tezgahlara konulmadan önce nemli bir vaziyette satış dükkanlarına ulaştırılmaktadır. Hasat yapılıp çeşitli aşamalardan geçtikten sonra nemli (yaş) bir şekilde satıcılara ulaştırılır. Tütün bu evrede çok nemli yani oldukça yaş bir vaziyettedir. Bunun en büyük sebebi de kuru ve toz halini almadan satıcıya ulaşılmasını sağlamaktır.

Bir tütün nemliliğini kaybederse kuru bir hal alır bu da tütünün toz haline gelmesine sebep olur. Hatta bu konu tartışmalara neden olmuştur. Sigara tiryakileri tarafından nemli tütün ya da kuru tütünün daha iyi olduğu tartışılmıştır. Nemli Tütün Tütünler hasat olması itibarı ile yaş yani nemli bir yapıya sahiptir. Nemli olmasının en önemli faktörü ise toplu saçak gibi birbirine yapışık kalmasıdır. Birbirine yapışık saçaklar halinde kalması paketleme ve satıcılara ulaştırmak için önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Satıcılara nemli bir halde giden paketlenmiş tütünler, açık tütün satıcıları tarafından ekstra olarak işlem görebilir.

Çok yaş olarak gelen bir tütün paketi tüketiciye satılmadan önce nemliliği alınır ve hafif nemli bir halde kalır. Hafif nemli şeklinde tüketiciye satılabilir. Bu konuda ölçüde tutarlı olmakta fayda vardır. Zira tütün çok yaş olursa içilmez, bu sebepten ötürü nem alınarak çok az bir nemlilik bırakılmasında fayda vardır. Kuru Tütün Hasat sürecini tamamlayan açık tütünler satıcılara nemli bir şekilde gönderilir. Tütün satıcıları tarafından nemin büyük kısmı alınarak içime uygun hale getirilen tütünler tüketicilere satılır.

Tüketicilerde tütünün hava alması açık alanda kalması gibi sebeplerden dolayı tütünde kuruma meydana gelir. Tütün kuruduğu taktirde toplu saçak halinde bulunan tütün, tane tane ufalanmaya başlar ve toz haline gelmeye başlar.

Nemli Ve Kuru Tütün

Nemli Tütün Mü Kuru Tütün Mü?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nemli tütün birleşik saçaklar halinde bulunması sebebiyle hem sarma açısından kolay ve kullanışlı hem de içim açısından daha esnek ve tatlıdır. Kuru tütün toz haline gelmesi sebebiyle hem sarımda zor olur hem de içim sırasında tütün tadını tam olarak vermemektedir.

Nemli tün, kuru tütün, açık tütün, sigara kullanıcıları, tütün çeşitliliği, kuru tütünün, açık tütünler ,Tütün satıcıları , tütünün hava alması, kullanışlı tütün, Nemli Tütün Mü?, Kuru Tütün Mü?, Kuru Tütün Nedir,

Aromalı Tütün Nasıl Yapabilirim? https://adiyamancelikhantutuncum.com/blog/aromali-tutun-nasil-yapabilirim.html