Kaliteli Vip Tütün Türleri Nelerdir ?

Uzun süredir tütün içen yada yeni başlayacak olan kişisiniz ve kaliteli aynı zaman boğaz yakmayan tütün arıyorsanız bu tütünler tam sizin istediğiniz özellikleri kapsayan tütünlerdir. Kalitesinin yanı sıra boğaz yakmaması da sizlerin keyfinizi arttıracaktır.

Kaliteli Vip Tütün Türleri Nelerdir ?

Kaliteli Vip Tütün

Tütün sarma ve içme işleminden önce en önemli husus aslında tütünün kalitesinin ve boğazı yakıp yakmamasının bilinmesidir. Kalitesiz ve boğaz yakan tütünler ne kadar tercih edilmese de bazı firmalar dolandırıcılık yapmaktadırlar. Bu konuda sorun yaşamayasınız diye sizleri bilgilendirdik.Adıyaman iline bağlı olan Çelikhan ilçesi tarım yapılabilmesi bakımından az bir yeres ahiptir. Bu yüzden tarım kısıtlı olduğu için burada kaliteli ürünler yetiştirirler. Uzun süredir bu işi yapan çiftçiler bu konuda tecrübelidirler ve bu meslek atalarından miras olarak kalmıştır.

Dünya’nın en kaliteli tütünü burada yetişiyor. Bu kabul gören bir teoridir. Türkiye’ninde en kaliteli tütünü Çelikhan tütünüdür. Bu kalitenin sebebi ise Çelikhan ilçesinin dağlarında yetişen, bol su olan verimli topraklara sahip olan bu yer kaliteli ürün yetiştirmektedir.

Vip Kaliteli TütünlerÇelikhan Tütünü

Dağların coğrafik koşulları tütün üretimini etkilemektedir. Bu ilçede bu koşullara elverişlidir. Burada yetişen tütünler geniş yapraklı olmakta ayrıca Aromatik açıdan diğer tütünlerden farklıdır.

Piyasaya sert içim, yumuşak içim ve orta sert içim olarak sunulmaktadır. Bu çeşitlerin hiç biri boğaz yakmaz ve ağızda acılık hissi bırakmaz.

Kaliteli tütünü anlamak için boğazı yakmaması ve ağızda aroma tadı bırakması gerekmektedir.Sertlik sigarada önemli bir faktördür. Sertliğin belirlenmesi nikotin oranı ise %1 den fazladır. Bu yüzden sertlik seçeneği içme zevkinize göre siz belirlemelisiniz.

Çelikhan Tütünü VİP yapan Sebepler

Çelikhan ilçesinde ilklim koşulları ve suyun bolluğu, coğrafi konum, dağ eteklerinde bulunması, oradaki halkın artık tütün atalarından miras kalmasıdır. Yetişme aşaması zor olduğundan miras kalmasıdır.

Yetişme aşaması zor olduğundan diğer tütünlere göre biraz daha fiyat farkı olmaktadır. Eğer 100’ün altında bir fiyat ile satılırsa ya katkı maddesi çok vardır ya da başka tütün ile harmanlanıp piyasaya sürülmüştür.

Alırken buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Çelikhan tütünü VIP yapılma nedeni ; burada suyun bol olmasıdır. Dağ eteklerinde olduğu için havanın temiz olmasıda burada yetişen tütünleri iyi şekilde yetişmektedir.

Kaliteli Vip Tütün

Diğer Vip Tütün TürleriÇelikhan Hafif Tütünü

Orta tütün, sert tütün, özel için tütün ve çelikten süper tütün olarak ayrılmaktadır. Herhangi bir katkı maddesi olmadığından kaliteli ürünlerdir. Tamamen organik olan bu ürünler Dünya’nın en kaliteli ürünü olarak tescillenmiştir.

Özel Dağ Tütünü

Tütün yetiştirmek zor ve zahmetli bir iş olduğundan tecrübe ve birikim gerektirmektedir. Tütün yetiştirmek için toprağınızın verimli olması gerekmektedir . Suyun bol olması, coğrafi koşulların yeterli olması, havanın temiz ve organik gübrelerin kullanılması tütünün kalitesini arttırmaktadır.

Çelikhan tütünü toprağın verimli olması, uygun coğrafi koşullar, uygun hava koşulları suyunun soğuk olması sebebi ile en kaliteli tütünü yetiştirmektedirler. Dağ tütünü Adıyaman’ın meşhur tütünlerindendir.Bu yörede tütünler 2’ye ayrılırlar. Biri ova tütünü diğeri ise Dağ tütünüdür.

Adıyaman ve Çelikhan’ın en kaliteli ve en özel tütünü dağ türlerindendir. Bu yüzden düşük fiyatlı dağ tütünü diye satılan ürünlere itibar etmemek gerekmektedir.Tütünün boğazı yakmaması ve içimi kolay olması gerekmektedir. Tütün üretimi çok emek gerektiren bir iştir. Bu iş insan gücü ile yapılır.

Kaliteli vip tütün, Çelikhan ilçesi, Çelikhan tütünü, sert içim, aroma tadı tütün, çelikten süper tütün , organik gübreler, ova tütünü, meşhur tütün, Dağ tütünü

Kaliteli Tütün Çeşitleri https://adiyamancelikhantutuncum.com/blog/kaliteli-tutun-cesitleri.html