Algan Tütünü Nedir?

Adıyaman’ın en güzel tütünü Çelikhan’da yetiştirilir. Çelikhan tütünlerinin de en güzeli Çelikhan’ın en güzel coğrafi yerlerinden birinde yani Algan Kasabasında yetiştirilen Algan Tütünü’ dür. Organik tütün bitkilerinden elde edilen Algan Tütünü kırsal bölgelerde seralarda veya dağlarda tarımı yapılan yüksek kalite seviyesinde bir tütündür.

Algan Tütünü Özellikleri

Portakal sarısı ve kırmızı renk tonlarına sahiptir. Orta, sert veya hafif içimlere sahip Algan Tütünü boğaz yakmaz ve kokusu da kötü değildir. Kaliteli tütünün tüm özelliklerine sahiptir. Bunlardan biri de külünün beyaz tonda olmasıdır. Algan Tütünü’nün kalitesine ve keyfine alışırsanız, başka tütünleri beğenmezsiniz.

Algan Tütünü Nasıl İçilir?

İster tabaka (çarşaf kâğıt) sarın isterseniz makaron doldurun, Algan Tütünü’nü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Makaron doldurulurken taze ve kaliteli tütün kullanmanız tütün sarma makinesini daha rahat kullanabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca pipo veya nargile içiminde de kullanabilmektedir.

algan tütünü

Algan Tütünü Nereden Alınır?

Algan Tütünü alırken ilk dikkat edilecek husus doğru satıcının seçilmesidir. Güven duyulmadan ticaret yapılmaz. Algan Tütünü’nü nereden alacağınıza karar verdikten sonra pişman olmamak için sürekli aynı satıcıdan almalısınız. Güvendiğiniz satıcıdan alınan tütün her alışta aynı kalitede gelecektir. Ayrıca nahoş sürprizler yaşamazsınız. Tütün satıcılarının hepsi tütün yetiştiricisi değildir. Tütün yetiştiricilerinden satın alınan tütün hem taze hem de kalitelidir.

Yine yetiştiriciden alınan Algan Tütünü yerine başka tütün gönderilmez. Tütün tarımı yapanların kazanç elde etmesine katkıda bulunursunuz. Böylece aracıların fiyat artırmasını engellersiniz. Yeri belli olan satıcılardan tütün almak, herhangi bir durumda satıcınıza ulaşabilmenizi de sağlamış olur. Telefonla arayarak kapıya teslim tütün siparişi verebilir, teslimatta kredi kartınızla veya nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Algan Tütünü Fiyatları

Sigara paketlerine verilen fahiş fiyatlardan muzdarip olanlardansanız, ekonomik çözüm olarak açık tütün almaya karar vermiş veya karar vermek üzere olmalısınız. Zararsız tütün yoktur ancak diğerlerinden daha zararsız olan kaliteli tütün vardır. Kaliteli tütün daha fazla keyif verir, sağlığa daha az zararlıdır. Hasadından güneşte kurutulmasına, elle kıyılmasından muhafaza koşullarına ve tüketicilere gönderilmesine kadar olan süreçler özenle gerçekleştirilir.

Nesilden nesile aktarılan bilgi birikimi sayesinde Altan Tütünü hakkı olan kalite ününe kavuşmuştur. Açık tütünler arasında açık ara önde olan kalitesi ile Algan Tütünü makul fiyatlıdır. En ucuz tütün arayışında değil de en kaliteli tütünü uygun fiyata almak istiyorsanız mutlaka Algan Tütünü almalısınız. Fiyatının makul olduğunun anlaşılması için bir kilogramından neredeyse 50 paketlik sigara sarılması göz önünde bulundurulmalıdır. Algan Tütünü’nün ortalama fiyatı 140-200 lira aralığındadır.

Algan Tütünü Nasıl Saklanır?

Doğal (organik) olan Algan tütünü çok nemli şekilde havalandırmadan saklanırsa katkısız olduğundan küflenerek bozulur. Sadece koruyucu madde katılan tütünler uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Katkılı tütünler daha zararlı olacağından tercih edilmemektedir. Satın aldıktan sonra saklamaya başlamadan önce tütününüzde nem kontrolü yapmalısınız. Nem kontrolünü avucunuza alıp sıkacağınız tütünün serbest bıraktıktan sonra aldığı şekli takip ederek yapabilirsiniz.

Fazla nemli ise sıkıştırdığınız hâliyle kalır. Fazla kuru ile ufalanıp toz gibi dökülecektir. Normal ise eski hâlini alacaktır. Nem kontrolünden sonra bir miktar sarmak için ayırın. Kalanını ya gönderilen poşette ya da hava geçirmeyecek bir kapta muhafaza edin. Eğer cam gibi şeffaf bir kapta saklayacaksanız güneş görmemesi gerekiyor. Serin bir ortamda saklamanızda fayda var. Evinizde serin bir oda yoksa buzdolabında da saklayabilirsiniz. Poşette ve buzdolabında saklayanların poşete küçük delikler açtığı görülmektedir.

Çok Nemli Tütün Nasıl Kurutulur?

Tütün saklamanın bir diğer püf noktası ise tütünün belli aralıklarla havalandırılmasıdır. Örneğin gün aşırı veya haftada 1-2 kez havalandırma ihmal edilmemelidir. Tütünü havalandırarak çok nemli ise kuruması da sağlanmış olur. Bunun için tütünü güneş görmeyen düz bir zeminde gazete kâğıdının üzerine tütünü yayın. On beş dakika sonra alt tarafını üste gelecek gibi ters-yüz edin. Bir on beş dakika kadar daha beklettikten sonra saklama kabınıza geri koyun. Havalandırmada tütünü kurutmamak da gerekir. Sık ve uzun süreli havalandırma işlemi tütünün nemini kaybetmesine neden olur. Kuru tütün keyifsiz içimli olacağından ne çok kuru ne çok nemli olmamalıdır.

Çok Kuru Tütün Nasıl Nemlendirilir?

Çok kuru tütün basit birkaç uygulama ile nemlendirilebilir. En basit uygulama tütünü havalandırırken üzerine su serpiştirmektir. Fazla su atılırsa bu kez olması gerekenden daha ıslak olacağından aşırıya kaçmamalısınız. Bir başka nemlendirme yöntemi tütünün saklandığı ambalajının içerisine meyve dilimleri koymak olacaktır. Portakal, mandalina veya elma gibi aromalı meyvelerin kabuklarını tütünle birlikte bir hafta saklama kabında kapalı tutun. Hafta ortasında bir kez havalandırırsanız iyi olur. Meyvenin hem nemi hem de aroması tütüne geçeceğinden bu yöntemle aromalı tütün elde etmiş olacaksınız.

Meyve kabuklarını tütünden ayırdıktan sonra aromalı tütününüzü keyifle içebilirsiniz. Farklı meyvelerle deneyerek ve farklı sürelerde kapta bekleterek en çok keyif alacağınız nem ve aroma oranını belirleyebilirsiniz. Deneme yaparken tütününüzün tamamı ile yapmayın, deneme amaçlı bir miktarı ile yapın ki tütününüzde hoşunuza gitmeyen bir aroma olursa tüm tütününüz ziyan olmasın. Alternatif aromalar için karanfil baharatı veya vanilyayı da deneyebilirsiniz.

Açık Tütün Alımı Yasak Mı?

Dilimlenmiş (kıyılmış) şekilde satılan Adıyaman yöresine ait açık tütünlerin satılmasında veya alınmasında herhangi bir yasak olmadığı gibi cezası da yoktur. Adıyaman yöresi tütünlerine örnek vermek gerekirse Çelikhan Tütünü ve Algan Tütünü ilk akla gelenlerdir. Bandrollü ve yasal açık tütün olan Algan Tütününü gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz. İçerisi tütün doldurulmuş makaronların veya sigara şeklinde sarılmış ve paketlenmiş tütünlerin ise satımı ve alımı yasaktır.

Adıyaman Tütünü Fiyatları

Çelikhan Ekstra Özel Tütün : 140₺

Algan Tütünü : 140₺

Özel Harmanlı Tütün : 130₺

Ultra Kral Orta Tütün : 130₺

Süper Kral Hafif Tütün : 130₺

Lüks Orta Tütün : 120₺

Lüks Hafif Tütün : 120₺

Uygun Adıyaman Tütünü : 90₺

Captain Black Tütünü : 90₺

Toptan Sarmalık Tütün Fiyatları : 35₺ - 40₺ - 45₺

Toptan Dökme Tekel Tütünü Fiyatları : 40₺ - 50₺ - 60₺

Toptan Adıyaman Tütünü Fiyatları : 50₺ - 60₺ - 70₺

Adıyaman Tütün Siparişi

Adıyaman Tütünü üreticisi olarak ürünlerimizi kendimiz üretiyor, doğrama işlemini kendimiz yapıyoruz.

Aracıları kaldırıyoruz, doğrudan üreticiden alma imkanı sunuyoruz. Sipariş veren tüm müşterilerimize direkt birinci elden ürünlerimizi kargo ile gönderiyoruz.

Amacımız en iyi, en kaliteli Tütünleri, en uygun fiyata göndermek.

Tütün Siparişi : 05423757710

Siz de bizlere ulaşıp sipariş verdiğinizde, kapınıza kadar kargo ile en geç iki gün içinde teslim ediyoruz.

İsteğiniz ürünü ilk elden Kapıda nakit veya kredi kartı ödeme seçeneğiyle en kısa sürede sizlere teslim edilsin.

whatsapp hattından mesaj gönderin veya telefonumuzu arayın detaylı bilgilendirme yapalım.

Sizin için en uygun tütünü gönderelim.