Adıyaman Tütünü

Coğrafi işarete sahip en kaliteli yerel açık tütün. Adıyaman Tütünü - güncel tütün fiyatları. Kilo ile açık Tütün Satın al. Sipariş 5423757710. Açık Tütün Nedir? Coğrafi Bölge İşareti Tescili, Adıyaman Tütününün Özellikleri, Açık Tütün Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Kuru tütün nasıl nemlendirilir?, Tütün nasıl kurutulur?, Tütün nasıl saklanır?

Adıyaman Tütünü tütün yetiştiricisinden alınır. Çünkü en taze ve en kaliteli tütün yetiştiricisinde bulunur. Aynı zamanda en güvenilir satıcı tütün yetiştiricileridir. Satıcınızdan memnun iseniz her tütün alımında farklı satıcılardan satın almamalısınız.

Her zaman alıştığınız ve vazgeçemeyeceğiniz kaliteli tütünü güveninizi kazanmış olan aynı satıcıdan almalısınız. Tütün yetiştiriciliği denilince ilk akla gelen il tartışmasız Adıyaman’dır. Tütün yetiştiricilerinin ticarî ürettiği, topladığı, kuruttuğu ve dilimlediği süreçler zincirinin sonunda açık tütün elde edilir. Sigara kâğıdına sarılarak veya makarona doldurularak sigara şeklinde değil, kilo hesabıyla sadece tütün olarak satışa sunulması nedeniyle açık tütün denilmektedir.

Adıyaman Tütünü, açık tütün tüketicilerinin en çok sorduğu ve en çok satın almak istediği tütün türüdür. İnternette (Google’da açık tütün konulu aramalarda) en çok aranılanların başında Adıyaman Tütünü ve Çelikhan Tütünü gelmektedir. Elbette Adıyaman tütünün en çok talep edilen tütün olmasının nedeni tesadüfle ilgili değildir. Adıyaman tütünleri (en çok bilinenleri Çelikhan ve Algan tütünleri de dâhil olmak üzere) kalitesi kanıtlamış ve tescillenmiş tütünlerdir.

adıyaman tütünü

Adıyaman ili en çok tütün yetiştiriciliğinin yapıldığı yerdir. Ülkemizdeki 36 farklı tür tütün bitkisinden üretilen içilebilir tütün miktarının büyük bölümü Adıyaman’da yetiştirilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen tütünlerin %60’lık kısmı Adıyaman’da yetiştirilir. Adıyaman’da tarımla uğraşanlar için bir sektör hâline gelmiş, özellikle Çelikhan ve Algan bölgelerinde tarım uğraşı olarak başlıca geçim kaynağı olmuştur. Yurt geneline tüketime hazır kıyılmış açık tütün satışı yapılmasının yanı sıra Adıyaman’da yetiştirilen tütünler ihraç edilerek ekonomimize de katkıda bulunmaktadır.

Coğrafi Bölge İşareti Tescilli Tütün

Tütün, bitki olarak en sulak toprağı, en iyi güneş alan tarlaları sever. Bu nedenle Adıyaman Tütünleri daha kaliteli olmaktadır. Adıyaman tütünlerinin bir çeşidi olan ve Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yetiştirilen Çelikhan Tütünü ülkemizdeki coğrafi bölge işareti tesciline sahip tek tütündür.

Adıyaman (Çelikhan) Tütünü, Türk Patent Enstitüsü tarafından 2012 yılında menşe işareti (coğrafi bölge işareti) ile tescillenmiştir. Bu tescille birlikte Çelikhan Tütünü ile ilgili tüm işlerin Çelikhan ilçesinde gerçekleştiği resmî kayıt altına alınmıştır. Bir nevi kalite belgesi olan coğrafi bölge işareti, ürünün kalite standardını teyit ve garanti etmektedir.

Açık Tütün

Açık tütün ticareti büyük bir sektör hâline gelmiş olup, tarımını yapan çok sayıda çiftçiye de istihdam kaynağı olmuştur. Adıyaman ve ilçelerinde yapılan tütün yetiştiriciliğinde ata yadigârı bilgi birikimi nesilden nesile aktarılmış, tecrübeli çiftçiler hep en kaliteli tütünü üretmişlerdir. Evet, Adıyaman ilinde yetiştirilen tütünler ülkemizin en kaliteli tütünleridir.

Tütün ihracatı yapan birçok ülkenin tütününün kalitesi Adıyaman tütününün kalitesinin altındadır. Maalesef Adıyaman yöresindeki tütün yetiştiricileri yeterince maddi destek bulamamakta, zor şartlarda ve kendi imkânları ile bu zor mesleği devam ettirmektedirler.

Adıyaman Tütünü' nün Özellikleri

Adıyaman Tütünü güzel kokusundan (kokusu bal kokusuna benzetilmektedir) ve görünüşünden anlaşılır. Bal kokusunu alabilmek için çok miktarda bulunan tütünü koklamalısınız. Az miktardaki tütünden belirgin koku alamayabilirsiniz. Rengi mat olmayan açık veya koyu sarı tonlarındadır. Damarsız veya az damarlıdır. Adıyaman Tütünü boğaz yakmayan, kokusu rahatsız etmeyen, beyaz veya açık gri renkte külü olan, içimi keyifli bir tütündür. Gönül rahatlığıyla Türkiye’nin en iyi tütünüdür diyebiliriz.

Açık Tütün Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık tütün tüketicilerinin dikkat etmesi gereken keyif artırıcı bazı uygulamalar vardır. Bunlardan biri tütünde nem seviyesinin kontrolüdür. Çok kuru veya çok nemli tütün keyfinizi kaçırır. Orta halli keyif verici tütünü elde etmek için kuruyan tütünü nemlendirmeli, çok nemli olan tütünü ise kurutmalıdır. Tütünü evde muhafaza ederken nem oranını sık sık kontrol etmeli, gerekiyorsa bahsettiğimiz gibi nem oranını ayarlamalısınız.

Bir tütünün nem oranını kolayca test edebilirsiniz. Bunun için avucunuza bir miktar tütün alın. 5-10 saniye elinizi yumruk yaparak sıkın. Daha sonra avucunuzu açın. Avucunuzun içindeki tütün kırılıp ufalanıyorsa normalden daha kurudur. Eğer tütününüz sıktığınız hâlde kalıyorsa nem oranının fazla olduğu anlaşılır. Orta hâlli tütün ise kırılma yapmamalı ve avucunuzu sıkmadan önceki şekline kendiliğinden dönmelidir.

Kuru tütün nasıl nemlendirilir?

Bu basit testi yaptıktan sonra tütününüzün normalden daha kuru olduğunu anladıysanız, yine basit bir metot ile nem oranını artırabilirsiniz. Bu hâliyle kullanırsanız sarması zor olur; içimi sert olur, boğaz yakar ve keyif vermez. Çözümü çok kolay. Tütüne az miktarda su eklemelisiniz. Eğer tütüne çok su eklerseniz de bozulmasına yani çürümesine yol açabilirsiniz.

Uygulamanızı gazete kâğıdını veya çöp poşetini serdiğiniz güneş görmeyen düz bir zemine tütününüzü yayarak yapabilirsiniz. Tütünün üzerine sprey ile su sıkın veya el yordamıyla suyu azar azar ve her yerine eşit miktarda serpiştirin. Bir saat kadar beklettikten sonra tütünü sakladığınız kabına koyarak kaldırın. Tütünü cam kavanozda, buzdolabı poşetinde veya ağzı kapalı (hava almayan) plastik saklama kaplarında saklayabilirsiniz.

Başka bir metot ise sakladığınız tütüne kokulu meyvelerin kabuklarından koymaktır. Bu meyvelere örnek vermek gerekirse portakal, mandalina veya elma önerilen meyvelerdir. Meyve kabuklarını tütünün ortasına koyduktan sonra ağzı kapalı kabınızda hava almadan birkaç gün muhafaza etmelisiniz. Hem tütünü nemlendirmiş hem de hoş kokulu (meyve aromalı) tütün elde etmiş olursunuz.

Tütün nasıl kurutulur?

Yukarıda sözü edilen testi yapıp tütünün çok nemli olduğuna kanaat getirirseniz, tütünü birkaç saat havalandırmalısınız. Nemli tütünün içimi zor olur, tütün yanmaz, kendiliğinden söner. Uzun süre çok nemli tutarsanız tütününüz bozulacaktır. Havalandırmayı güneş görmeyen bir yerde, gazete kâğıdının veya çöp poşetinin üzerine tütününüzü yayarak yapabilirsiniz.

Her tarafının eşit kuruması için tütünü 15 dakikada bir ters çevirin. Normalde havalandırma için yarım saat yeterli iken, tütünü kurutmak için birkaç saat bekletmeniz faydalı olacaktır.

Tütün nasıl saklanır?

Nem oranını uygun hâle getirdikten sonraki adım tütünü uygun ortamda saklamaktır. Aksi takdirde tütün içilemez hâle gelecektir. Tütünü saklayacağınız yer serin olmalı, güneş ışığını doğrudan almamalıdır. Sıcak ve güneş tütünü kurutan etkenlerdir. Özellikle yaz aylarında tütünü buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabında dondurarak değil, buzdolabının kapağında muhafaza edilmelidir. Cam kavanoz, buzdolabı poşeti ile hava geçirmeyen saklama kaplarında saklanması idealdir.

Nedir?

Tütün Nedir?

Tütün (nicotiana) patlıcangiller familyasından bir bitkidir. yaz ayları olan haziran, temmuz ve ağustos aylarında tepe kısımları çiçek açan ve bir yılda yetişen bir bitkidir. Çiçeklerinin rengi beyaz ve pembe tonlardadır. Yaprakları alışılagelmiş bitki yapraklarına oranla daha geniştir. Oval şekildedir. Tütün bitkisinin boyu 70 ilâ 150 santimetre arasında değişir. Dik gövdesi silindir yapıda olup yapışkan ve tüylüdür. Kendine has kokusu vardır. Yetiştirildiği coğrafî bölgelere göre değişiklik gösteren yapıda türleri vardır. En uygun toprak, su ve hava koşullarında verimi ve kalitesi artmaktadır.

1500

Tütünün Keşfi

İlk kez Amerikalı yerliler (Kızılderililer) tarafından pipo benzeri bir aletle tütün içildiği bilinmektedir. Yerliler tütüne tobaco adını vermişlerdir. Avrupalılar, 1500’lerde tütünü Avrupa Kıtası’na taşıyarak eğlence amaçlı tüketmeye başlamışlardır. Keyif vermesi ve bağımlılık yapması nedeniyle Avrupa’dan tüm dünyaya yayılması uzun sürmemiştir.

1600

Tütünün Türkiye'ye Gelişi

Tütünün Anadolu Kıtası’na gelişi 1600’lere denk gelmektedir. Osmanlıların tütünle karşılaşmaları ticaret amaçlı limanlara gelen gemi mürettebatı vasıtasıyla olmuştur. Kısa sürede Anadolu’ya yayılan tütünün tüketimiyle birlikte üretimi de hızlı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da tüketim ve üretim miktarları artmaya devam etmiştir. Bugün ülkemizin birçok bölgede tütün üretimi yapılmaktadır. Adıyaman başta olmak üzere Tokat, Hatay, Bitlis, Batman ve Diyarbakır illerinde yetiştirilmektedir. En çok tercih edilen tütün ise Adıyaman bölgesinde yetiştirilen tütündür. Çünkü toprak, hava ve nem koşulları tütün yetiştirimi için idealdir. Dededen toruna aktarılan tecrübenin de bunda katkısı vardır.

Adıyaman Tütünü Fiyatları

Çelikhan Ekstra Özel Tütün : 140₺

Algan Tütünü : 140₺

Özel Harmanlı Tütün : 130₺

Ultra Kral Orta Tütün : 130₺

Süper Kral Hafif Tütün : 130₺

Lüks Orta Tütün : 120₺

Lüks Hafif Tütün : 120₺

Uygun Adıyaman Tütünü : 90₺

Captain Black Tütünü : 90₺

Toptan Sarmalık Tütün Fiyatları : 35₺ - 40₺ - 45₺

Toptan Dökme Tekel Tütünü Fiyatları : 40₺ - 50₺ - 60₺

Toptan Adıyaman Tütünü Fiyatları : 50₺ - 60₺ - 70₺

Adıyaman Tütün Siparişi

Adıyaman Tütünü üreticisi olarak ürünlerimizi kendimiz üretiyor, doğrama işlemini kendimiz yapıyoruz.

Aracıları kaldırıyoruz, doğrudan üreticiden alma imkanı sunuyoruz. Sipariş veren tüm müşterilerimize direkt birinci elden ürünlerimizi kargo ile gönderiyoruz.

Amacımız en iyi, en kaliteli Tütünleri, en uygun fiyata göndermek.

Tütün Siparişi : 05423757710

Siz de bizlere ulaşıp sipariş verdiğinizde, kapınıza kadar kargo ile en geç iki gün içinde teslim ediyoruz.

İsteğiniz ürünü ilk elden Kapıda nakit veya kredi kartı ödeme seçeneğiyle en kısa sürede sizlere teslim edilsin.

whatsapp hattından mesaj gönderin veya telefonumuzu arayın detaylı bilgilendirme yapalım.

Sizin için en uygun tütünü gönderelim.